انواع گرانول کابلی و خصوصیات آن ها

انواع گرانول کابلی و خصوصیات آن ها

کابل های برق، جایگاه ویژه ای در زندگی امروزه ما دارند. ناگفته پیداست که روکش یا عایق این کابل ها نیز به‌ اندازه خود آنها اهمیت دارد. گرانول یکی از انواع مواد اولیه سیم و کابل به شمار می ‌رود که در تولید روکش شبکه های برق از آن بهره‌ برداری می شود. از آنجا که گرانول ماده ای عایق در برابر جریان الکتریسیته است، به ‌خوبی توانسته مجاری انتقال جریان برق را پوشش دهد.

لازم به یاد آوری است که گرانول، شکلی از مواد پلیمری است که به‌ صورت دانه های کوچکی مثل ساچمه درمی آید و فرایند تولید قطعات پلیمری را آسان می سازد. از گرانول در صنعت سیم و کابل برای پوشش دادن سطح فلزی هادی استفاده می شوند. گرانول کابلی مخصوصا از جنس PVC، خصوصیات منحصر به ‌فردی دارند که، استفاده از آن ‌ها را جهت عایق نمودن شبکه برق رسانی، کاملا توجیه پذیر نموده است. از این خصوصیات با ارزش می توان به انعطاف بالا، مقاومت در برابر شدت‌ جریان الکتریکی و وزن پایین اشاره کرد.

مواد اولیه گرانول سیم و کابلی از چه نوع پلیمری هستند؟

پلیمر های متعددی هستند که در ساخت روکش یا عایق سیم های برق مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب نوع پلیمر به مشخصات شبکه برق، همچون فشار جریان آن بستگی دارد. در زیر به برخی از مواد اولیه کابل ها می‌ پردازیم.

روکش کابلی از جنس PVC :

این نمونه از مواد اولیه کابل ، یکی از مرسوم ترین موادی است که در تولید کابل های برق استفاده می­شود. این ماده، به شکل گرانول کابلی مصرف می شود و در تولید آن، از موادی همچون رزین PVC و پایدار کننده حرارتی استفاده شده است. این نوع گرانول ، بیشتر برای روکش شبکه برق فشار قوی به کار می­رود؛ اما استفاده از آن در انواع کابل­ها و سیم های برق رواج دارد.. یکی از مزیت های این روکش، مقاومت آن در برابر وزن بخش مغزی یا فلزی کابل است.

روکش کابلی لاستیکی:

این روکش، در میان انواع مواد اولیه کابل ، به ‌عنوان یک عایق کارآمد برای شبکه برق رسانی شناخته می شود. مخصوصا زمانی که این شبکه در تماس با دمای بالا قرار گرفته باشد. استفاده از عایق لاستیکی، برای انواع کابل ها و سیم هایی که در درون کوره ها یا اماکن پر حرارت به کار می روند، ضروری است. از مزیت های برجسته این نوع از مواد اولیه کابل ، می­توان به نرمی و انعطاف بالای آن اشاره کرد.

ماده اولیه کابل تحت عنوان XLPE :

این ماده از جنس پلی اتیلن بوده و در مقام مقایسه، نسبت به گرانول PVC خاصیت عایق پذیری بالاتر دارد. از این‌ گونه مواد اولیه کابل ، بیشتر در شبکه برق فشار متوسط و قوی استفاده می گردد. از خصوصیات منحصر به‌ فرد آن، می توان به دوام بالای آن در برابر دما، سایش و همینطور، در مقابل مواد شیمیایی اشاره کرد. در اینجا، این توضیح ضروری به نظر میرسد که این کابل نسبت به کابل تولید شده از گرانول کابلی PVC، انعطاف کمتری دارد. به همین خاطر استفاده از آن در روکش سیم های باریک تر مطلوب نیست.

ماده اولیه کابل تحت عنوان TPR :

این ماده که در واقع از ترکیب چند پلیمر مثل پلاستیک و لاستیک به دست آمده است، در تولید روکش کابل های برق، ماده مطلوبی است. از خصوصیات برجسته این روکش کابلی، می­توان به مقاومت در برابر گرما و خاصیت الاستومری آن اشاره کرد.

خصوصیات کابل های تولید شده از گرانول کابلی PVC و برخی از کاربردهای آن
استفاده از گرانول کابلی PVC، به‌ عنوان یکی از مواد اولیه کابل ، بسیار مرسوم تر از سایر پلیمرها است. این کابل ها به خاطر ارزان بودن قیمت آن، توانسته نقش موثری در انتقال شبکه برق و تولید سیم و کابل داشته باشد .
گرانول کابلی PVC برای انواع فشارهای جریان مناسب است. این گرانول کابلی ، برای تولید سیم هایی با ولتاژ پایین، با مواد نرم کننده ادغام می­شود، تا برای مصارف سیم کشی های خانگی و اتومبیلی و مخابراتی ، معادن ، درون چاه ها، فرودگاه ها و پالایشگاه ها و مکان های ضد حریق مناسب باشد.
گرانول کابلی PVC قادر است تا 61 رشته سیم را در خود بگنجاند.
گرانول کابلی PVC، یکی از انواع مواد اولیه کابل به ‌حساب می آید که قادر است توانی برابر با 1/1 تا 14 کیلووات را تحمل کند.
از ویژگی های برجسته این نوع از مواد اولیه کابل ، می­توان به استحکام کششی و همچنین، اتصال آسان کابل های ساخته ‌شده از آن، اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *